+372 56698602 tugi@kadrikurm.ee

Pia Pikkor by Gerli Photography

Postitantsu ajalugu on kasinalt dokumenteeritud aga selle alguseks peetakse osadel allikatel paganlike viljakuse rituaalide tantsu ümber puust kaika 12. sajandi paiku. Matriarhaarsetes kultuurides tantsisid naised naistele, kusjuures puusade töö (puusaringid, väänlev liikumine jne) sümboliseeris naiselikkust – naise väge, mis asetseb vööpiirkonnas.

Idas on samuti posti ajalugu juba sajandite vanune ning sealset postiakrobaatikat nimetatakse Mallakhambiks. Sealne post on tehtud jämedast puidust, mille tipus on puidust kera. Samuti Hiinas on postiajalugu sajandite vanune. Hiina post on sarnane tänapäeva postiga aga see on haarduvuse parandamiseks kaetud kummiga. Hiina postis (Chinese Pole) on korraga kasutusel üldsegi kaks posti, sest akrobaatiliste trikkidena hüpatakse ühelt postilt teisele ja seejuures eiratakse gravitatsiooni. Mõlemad Ida postiakrobaatikad on olnud ajalooliselt peamiselt meeste alad.

Läänes hakati postitantsu tegema kõige lähedasemana praegusele striptiisibaarides 1900ndatel. Ühe teooria kohaselt sai postitants läänes alguse rändtsirkustest, kus postina kasutati tsirkuse telki püsti hoidvat keskmist posti. Sealt pärinevad ka äärmuslikud trikid. Läänes sai pole dance alguse Kanadast ja liikus sealt edasi USA-sse.

Pole ehk posti fitness kujunes välja 90ndate lõpus ja 2000ndate alguses, kui hakati välja andma esimesi spetsiaalseid treeningvideoid, mis olid suunatud tavalistele naistele füüsilise ja vaimse heaolu parandamiseks. 2000nda alguses lõi Sheila Kelley naistele S-Factor stuudio, mille eesmärk oli arendada naiselikku külge. S-täht seejuures sümboliseerib naise keha paindlikkust ja liikuvust. Soovitan vaadata ka Sheila Kelley‘i tutvustavaid videosid.

Postifitness sarnaneb oma olemuselt natuke joogaga, sest ka seal on palju erinevaid vorme nagu on ka postitantsus/fitnessis. Tänapäeva postitants on kogum atleetlikkusest, akrobaatilisusest, teatraalsusest, meeste jõuspordist ja naiste eksootilisest tantsust.

Postitantsu võib jaotada meesteklubides kohatud eksootiliseks tantsuks (Exotic Dance), posti fitnessiks (Pole Fitness), mida tehakse treeninguna ning posti sport (Pole Sport). Korraldatakse ülemaailmseid võistlusi, kus professionaalide tants koosneb puhtast jõust, graatsiast ja akrobaatikast. Nagu näha ei kuulu erootika loetellu :) 

Ülemaailmselt peetakse postitantsu üheks kunstiliseks tantsuliigiks, kus on kombineeritud tants ja gümnastika. Tantsus on kasutusel vertikaalne post, millel sooritatakse erinevaid akrobaatilisi trikke liikuvas vormis.

Kasutusel on standardne staatiline post, millel on võimalik sooritada praktiliselt kõik trikid. Samuti on olemas keerlev post, mida saab kasutada suurema liikumiskiiruse saavutamiseks ja dramaatiliste efektide saavutamiseks. Poste on väga erinevatest materjalidest, mis omakorda annavad erinevad tulemused tantsulisele ja akrobaatilisele osale.

Erinevaid allikaid uuris ja tõlkis postitantsu treener Pia Pikkor. Loe Pia blogist, kus ta huvilisi treenib http://piapostitants.wordpress.com/

 

Igal tantsijal on oma stiil ja siin kaks näidet, millest nähtub kui mitmekülgne on postitants.

Michelle Shimmy

Oona Kivelä